Haft ręczny staje się coraz bardziej popularny. Bardzo mnie to cieszy, ponieważ dzięki temu rozwija się wokół tego cały przemysł. Kilka lat temu w stacjonarnych sklepach (i internetowych też) można było dostać tylko pojedyncze tamborki, jedną markę muliny, a na dodatek nie było prawie żadnych materiałów do nauki haftu, czy ze wzorami. Dzisiaj jest coraz więcej miejsc, w których można zaopatrzyć się w materiały i narzędzia do haftowania. A do tego pojawiają się wspaniałe tutoriale, kursy i książki do nauki haftu! Nic tylko próbować!
W tym wszystkim przychodzę do Was i ja. Dzisiaj oferuję Wam darmowy plik ze wzorem do nauki haftu dla początkujących. Jest to pierwsza z trzech części, które dla Was zaplanowałam i które Wam podaruję.
W pliku pdf, który możecie pobrać na końcu wpisu, znajdziecie krótki wstęp, schemat wykonywania ściegu za igłą oraz projekt haftu, który należy przetransferować na materiał.
Wzór nada się idealnie na tamborek o średnicy 15 cm, ale równie dobrze sprawdzi się w roli ozdoby na poduszce, tyle koszuli czy chusteczce. Do jego wykonania potrzebujecie nauczyć się tylko jednego, bardzo prostego ściegu, który opisałam w pliku.
Materiały? Na początek nie potrzebujesz nic specjalnego! Wystarczy kawałek tkaniny (ok. 20×20 cm nieelastycznego materiału, np. bawełna ze starej koszuli, len – takie bez dodatków w składzie), igła, nożyczki oraz nić. Najlepiej, gdyby była to mulina i tępa igła do haftu, ale zwykła „domowa” igła również się sprawdzi. Taborek jest opcjonalny, nie musisz go mieć, by zacząć haftować. Niemniej, ułatwia on znacznie pracę – pomaga utrzymać dobre naprężenie materiału, co usprawnia cały proces.
Jak przenieść wzór?
Możesz to zrobić na przykład za pomocą okna i światła dziennego. Wystarczy, że wydrukujesz kartkę ze wzorem, przykleisz ją do szyby okna taśmą. Następnie przyłóż wybrany kawałek materiału i przerysuj wzór ołówkiem lub specjalnym pisakiem do przenoszenia wzorów. Gotowe!
Teraz tylko chwyć za igłę i do dzieła! Mi wyhaftowanie całości zajęło godzinę (podczas oglądania filmu). Ciekawe ile czasu zajmie Tobie?
Daj znać, jak Ci poszło. Jestem bardzo ciekawa Waszych haftów, szczególnie jeśli jest to Twój pierwszy raz!
POBIERZ DARMOWY PLIK
DO NAUKI HAFTU DLA POCZĄTKUJĄCYCH
PS Pamiętaj, że już we wrześniu pojawi się druga część tej serii – nowy wzór, nieco bardziej zaawansowany. Poznasz nowy ścieg, wyhaftujesz zupełnie inny wzór. A jeśli zapiszesz się do newslettera – otrzymasz go przed innymi! Plik ze wzorem wysyłam do zapisanych wcześniej niż nastąpi jego publikacja na blogu.